top of page

ROSSINI: Petite messe solennelle

Aktualizováno: 5. 2.

Letitá mezinárodní spolupráce měst Brna a Stuttgart se přetaví díky Rossiniho mši do významné brněnské hudební události, která proběhne 27. března 2023 v sále Milosrdných bratří.Musique sacrée? Bon Dieu!


Možná takto si ironicky povzdechl Gioacchino Rossini roku 1867 po dokončení Petite Messe Solennelle. Velký mistr italské opery první poloviny 19. století na sklonku svého bohatého života napsal v Paříži skladbu, kterou od něj čekal jen málokdo – messe solennelle, tedy tradiční latinskou missu solemnis, jinak řečeno „slavnostní mši“, která je obvykle jinými autory psána pro posvátné prostředí římskokatolických chrámů. Rossini však svoji kompozici napsal pro soukromý salon a pravděpodobně si neuvědomoval, jak revoluční a na dobu svého vzniku nadčasová.


S humorem nazval tuto mši "posledním smrtelným hříchem stáří". Rossiniho slova po dokončení skladby odhalují směs pokory a humoru, kdy se ptá, zda vytvořil posvátnou hudbu, nebo hudbu zatracenou. "Milý Bože – hleď, tato ubohá mše je hotová. Je to posvátná hudba, či jen obyčejný svatokrádežný rámus, který jsem vymyslel?" Jeho hravé věnování Bohu tak vyjadřuje pochybnosti o posvátnosti jeho hudby a uznání jeho operních kořenů. Narozen pro operu buffa, se tak Rossini vyznal ze své hudební lsti. Samotný název "Malá slavnostní mše" je také ironický, neboť co mělo být petit/malé, trvá ve svém provedení vznešených 80 minut. Skladba, napsána mezi lety 1863 a 1867, byla původně zamýšlena pro malý soubor hlasů a nástrojů, včetně harmonia, dvou klavírů a sboru dvanácti zpěváků se čtyřmi sólisty.


V rámci partnerství měst Brna a Stuttgart se představí mezinárodní sbor Ökumenischer Choir der Christus und St.Konrad-Kirche Stuttgart ve spolupráci s brněnskými umělci, kteří budou interpretovat tuto mši na koncertě s názvem Hudbou k přátelství/Musik bringt Freu(n)de.


Ve výjimečném mezinárodním nastudování bude stuttgartský sbor veden zkušeným sbormistrem Florianem Löthem. Pianistky Ema Jedlička Gogova a Šárka Bartošová se ujmou klavírních partů, zatímco mší atmosféru zdůrazní part harmonia které bude zahrané mladým varhaníkem Dávidem Sedlářem.


Společně se členy sboru se v pěveckých partech představí němečtí sólisté. Za sopránový part bude zpívat talentovaná Sophie Sauter, altový part je přenechán Margret Hauser, tenorový Jo Holzwarthovi a do basového partu zasáhne Malte Kebschull. Jejich hlasová harmonie a přesvědčivost povede posluchače na vzrušující hudební cestu.


Skladbu Rossini původně věnoval význačné pařížské hostitelce vévodkyni Webster, která svým hostům úderem půl páté odpoledne, tedy většinou před večeří, často připravila hudební bonbónek. Původní záměr Rossiniho interpretovat mši v komorní atmosféře a podvečerních časech se ale v Brně neuskuteční. Právě naopak, tato událost bude ctít její slavnostní charakter a formu. Koncert se koná jediný večer 27. března 2023 v 18. hodin v Sále Milosrdných bratří v Brně, Vídeňská 7, Brno 639 00.


Záštitu nad koncertem převzali Ministr kultury Martin Baxa, primátorka města Brna Markéta Vaňková a primátor města Stuttgart Frank Nopper. Koncert je finančně podporován městy Brno a Stuttgart.


Přijďte a ponořte se do světa skvělé hudby v mezinárodní atmosféře výjimečného koncertu klasické hudby. Vstupenky jsou k dostání v prodeji na www.iclbrno.cz.


Těšíme se na Vaši účast!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page